Julkaistu 13.8.2025
Partioharrastuksen jatkaminen muissa lippukunnissa
Launeen Lähdesiskojen viikkotoiminnan päättyessä partioharrastusta voi jatkaa muissa lahtelaisissa lippukunnissa. Launeella hyvä vaihtoehto on Lähteen Vartijat, jossa on viikkotoimintaa tarjolla kaikissa ikäkausissa. Jäsenille on tiedotettu sähköpostitse näistä mahdollisuuksista ja vaihtoehdoista sekä ohjeistettu miten Lähdesiskojen jäsenyyden päättäminen ja uuden lippukunnan jäsenyyden hakeminen tehdään. Lue tiedote alta ja ota rohkeasti lippukuntiin yhteyttä. Partio on edelleen paras harrastus ja sitä kannattaa jatkaa, vaikka partiotaival Lähdesiskona tulee päätökseen.
Tiedote:
Sudenpentujen ja tarpojien viikkotoiminnan tilanne Lähteen Vartijoissa on varmistunut, jonka myötä myös sudenpennuilla ja tarpojilla on mahdollista jatkaa partion harrastamista Lähteen Vartijoissa.
Lähteen Vartijoiden viikkotoiminta alkaa viikolla 36.
Sudenpennut
Kokoontuminen maanantaisin klo 17–18.30.
Vastuujohtajana Liisa Kiirikki, p. 0504111381
Seikkailijat
Kokoontuminen torstaisin klo 18–19.30.
Johtajina Veera Koskela, p. 0400774070 ja Päivi Peltonen, p. 0405609256
Tarpojat
Lähteen Vartijoissa toimii kaksi tarpojaryhmää. Lähdesiskoista siirtyvät tarpojat ovat tervetulleita osaksi kumpaa tahansa ryhmää.
Voit siis valita itsellesi sopivan ryhmän.
- Saunatontut kokoontuvat maanantaisin klo 18.30–20
Vastuujohtajana Nella Karlén p. 0449744225 - Banaanitorvet kokoontuvat tiistaisin klo 17–18
Johtajina Miika Louko, p. 0442389191 ja Anselmi Laitinen, p. 0449811476
Samoajat
Samoajat päättävät ryhmälle sopivan kokoontumisajan ja -tavan myöhemmin.
Partion jatkaminen Lähteen Vartijoissa tai muussa lippukunnassa
- Tee jäsenhakemus osoitteessa https://asiointi.partio.fi (jäsenyys -> jäsenhakemus tai perhe -> tee jäsenhakemus).
Jäsenyydet eivät siirry automaattisesti vaan huoltajan/jäsenen tulee itse tehdä jäsenhakemus uuteen lippukuntaan - Eroa Lähdesiskoista osoitteessa https://asiointi.partio.fi (jäsenyys -> jäsenyydet -> eroa)
- Ole yhteydessä ryhmänjohtajaan ja kerro huollettavasi siirtymisestä ryhmään
Ohjeen kohdat 1. ja 2. pätevät myös ikäkaudesta riippumatta harrastaessa partiota viikkotoiminnan ulkopuolella.
-Launeen Lähdesiskot ry:n hallitus